Plugins - Advanced Custom Fields (ACF) - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (628 entries)

en: Add fields
it: Aggiungi campi

en: This Field
it: Questo campo

en: WP Engine logo
it: Logo WP Engine

en: More Tools from WP Engine
it: Altri strumenti da WP Engine

en: No terms
it: Nessun termine

en: No posts
it: Nessun articolo

en: No taxonomies
it: Nessuna tassonomia

en: No field groups
it: Nessun gruppo di campi

en: No fields
it: Nessun campo

en: No description
it: Nessuna descrizione

en: New Taxonomy
it: Nuova tassonomia

en: View Taxonomy
it: Visualizza tassonomia

en: Edit Taxonomy
it: Modifica tassonomia

en: Add New Taxonomy
it: Aggiungi nuova tassonomia

en: WYSIWYG Editor
it: Editor WYSIWYG

en: This taxonomy key is already in use by another taxonomy in ACF and cannot be used.
it: Questa chiave di tassonomia è già stata usata da un'altra tassonomia in ACF e non può essere usata.

en: Search Taxonomies
it: Cerca tassonomie

en: No Taxonomies found
it: Nessuna tassonomia trovata

en: An input limited to numerical values.
it: Un input limitato a valori numerici.

en: Original
it: Originale

en: Add Taxonomy
it: Aggiungi tassonomia

note: translators: example taxonomy
en: genre
it: genere

note: translators: example taxonomy
en: Genre
it: Genere

note: translators: example taxonomy
en: Genres
it: Generi

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Filter by %s
it: Filtra per %s

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Parent %s
it: Genitore %s

en: Update Tag
it: Aggiorna tag

en: Update Item
it: Aggiorna elemento

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Update %s
it: Aggiorna %s

en: View Tag
it: Visualizza tag

en: All Tags
it: Tutti i tag

en: Edit Tag
it: Modifica tag

note: translators: example post type
en: Movie
it: Film

note: translators: example post type
en: movie
it: film

note: translators: example post type
en: Movies
it: Film

en: Plural Label
it: Etichetta plurale

en: Singular Label
it: Etichetta singolare

en: Pagination
it: Paginazione

en: URLs
it: URL

en: Permissions
it: Autorizzazioni

en: Visibility
it: Visibilità

en: Labels
it: Etichette

en: taxonomy
it: tassonomia

en: Pages
it: Pagine

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Basic Settings
it: Impostazioni di base

en: Category
it: Categoria

en: Exported 1 item. | Exported %s items.
it[0]: 1 elemento esportato.
it[1]: %s elementi esportati.

en: Trackbacks
it: Trackback

en: Imported 1 item | Imported %s items
it[0]: 1 elemento importato.
it[1]: %s elementi importati.

note: translators: %s: The invalid search term
en: No search results for '%s'
it: Nessun risultato di ricerca per '%s'

en: Select Field
it: Seleziona campo

en: Select Field Type
it: Seleziona tipo di campo

en: Quick Edit
it: Modifica rapida

en: Tags list
it: Elenco dei tag

en: Not Found
it: Non trovato

en: Add Or Remove Items
it: Aggiungi o rimuovi elementi

en: Add New Tag
it: Aggiungi nuovo tag

en: Invalid post ID.
it: ID articolo non valido.

en: Search fields...
it: Cerca campi...

en: Back To Items
it: Torna agli elementi

en: Filter by category
it: Filtra per categoria

en: No tags
it: Nessun tag

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: No %s
it: Nessun %s

en: Add or remove tags
it: Aggiungi o rimuovi tag

en: Filter By Item
it: Filtra per elemento

en: No tags found
it: Nessun tag trovato

en: I know what I'm doing, show me all the options.
it: So cosa sto facendo, mostrami tutte le opzioni.

en: Public
it: Pubblico

en: Lower case letters, underscores and dashes only, Max 20 characters.
it: Solo lettere minuscole, trattini bassi e trattini, massimo 20 caratteri.

en: Advanced
it: Avanzato

en: ← Go to tags
it: ← Vai ai tag

en: Advanced Configuration
it: Configurazione avanzata

en: Export As JSON
it: Esporta come JSON

en: Import JSON
it: Importa JSON

en: Presentation
it: Presentazione

en: General
it: Generale

en: Add Your First Field
it: Aggiungi il tuo primo campo

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Advanced Custom Fields logo
it: Logo Advanced Custom Fields

en: Add Field Group
it: Aggiungi un nuovo gruppo di campi

en: Add Your First Field Group
it: Aggiungi il tuo primo gruppo di campi

en: Save Custom Values
it: Salva valori personalizzati

en: Allow Custom Values
it: Consenti valori personalizzati

en: Updates
it: Aggiornamenti

en: Add title
it: Aggiungi titolo

en: ACF Blocks
it: Blocchi ACF

en: Gallery Field
it: Campo galleria

en: Repeater Field
it: Campo ripetitore

note: translators: 1: Post creation date 2: Post creation time
en: Created on %1$s at %2$s
it: Creato il %1$s alle %2$s

en: Add Field
it: Aggiungi campo

en: Validation
it: Validazione

en: Field Group Title
it: Titolo gruppo di campi

en: Group Settings
it: Impostazioni gruppo

note: translators: %s url to getting started guide
en: New to ACF? Take a look at our <a href="%s" target="_blank">getting started guide</a>.
it: Nuovo in ACF? Dai un'occhiata alla nostra <a href="%s" target="_blank">guida per iniziare</a>.

en: Unlock Extra Features with ACF PRO
it: Sblocca funzionalità aggiuntive con ACF PRO

note: translators: %s url to field types list
en: Choose from over 30 field types. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
it: Scegli tra più di 30 tipologie di campo. <a href="%s" target="_blank">Scopri di più</a>.

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Deactivate this item
it: Disattiva questo elemento

en: Activate
it: Attiva

en: Activate this item
it: Attiva questo elemento

note: translators: %s number of field groups deactivated
en: Field group deactivated. | %s field groups deactivated.
it[0]: Gruppo di campi disattivato.
it[1]: %s gruppi di campi disattivati.

note: translators: %s number of field groups activated
en: Field group activated. | %s field groups activated.
it[0]: Gruppo di campi attivato.
it[1]: %s gruppi di campi attivati.

[ctx: post status]
en: Inactive
it: Inattivo

en: Advanced Custom Fields and Advanced Custom Fields PRO should not be active at the same time. We've automatically deactivated Advanced Custom Fields PRO.
it: Advanced Custom Fields e Advanced Custom Fields PRO non dovrebbero essere attivi contemporaneamente. Abbiamo automaticamente disattivato Advanced Custom Fields PRO.

en: Advanced Custom Fields and Advanced Custom Fields PRO should not be active at the same time. We've automatically deactivated Advanced Custom Fields.
it: Advanced Custom Fields e Advanced Custom Fields PRO non dovrebbero essere attivi contemporaneamente. Abbiamo automaticamente disattivato Advanced Custom Fields.

note: translators: %1 plugin name, %2 the URL to the documentation on this error
en: <strong>%1$s</strong> - We've detected one or more calls to retrieve ACF field values before ACF has been initialized. This is not supported and can result in malformed or missing data. <a href="%2$s" target="_blank">Learn how to fix this</a>.
it: <strong>%1$s</strong> - Sono state rilevate una o più chiamate per recuperare valori di campi ACF prima che ACF fosse inizializzato. Questo non è supportato e può causare dati non corretti o mancanti. <a href="%2$s" target="_blank">Scopri come correggere questo problema</a>.

en: Invalid request.
it: Richiesta non valida.

en: Show in REST API
it: Mostra in API REST

en: %1$s must have a user with the %2$s role. | %1$s must have a user with one of the following roles: %2$s
it[0]: %1$s deve aver un utente con il ruolo %2$s.
it[1]: %1$s deve aver un utente con uno dei seguenti ruoli: %2$s

en: %1$s must have a valid user ID.
it: %1$s deve avere un ID utente valido.

en: %1$s is not one of %2$s
it: %1$s non è uno di %2$s

en: %1$s must have term %2$s. | %1$s must have one of the following terms: %2$s
it[0]: %1$s deve avere il termine %2$s.
it[1]: %1$s deve avere uno dei seguenti termini: %2$s

en: %1$s must be of post type %2$s. | %1$s must be of one of the following post types: %2$s
it[0]: %1$s deve essere di tipo %2$s.
it[1]: %1$s deve essere di uno dei seguenti tipi: %2$s

en: %1$s must have a valid post ID.
it: %1$s deve avere un ID articolo valido.

en: %s requires a valid attachment ID.
it: %s richiede un ID allegato valido.

en: Enable Transparency
it: Abilita trasparenza

en: RGBA Array
it: Array RGBA

en: RGBA String
it: Stringa RGBA

en: Hex String
it: Stringa esadecimale

en: Upgrade to PRO
it: Aggiorna a Pro

[ctx: post status]
en: Active
it: Attivo

en: '%s' is not a valid email address
it: '%s' non è un indirizzo email valido

en: Select default color
it: Seleziona il colore predefinito

en: Color value
it: Valore del colore

en: Clear color
it: Rimuovi colore

en: Blocks
it: Blocchi

en: Options
it: Opzioni

en: Users
it: Utenti

en: Widgets
it: Widget

en: Attachments
it: Allegati

en: Taxonomies
it: Tassonomie

en: Posts
it: Articoli

en: Last updated: %s
it: Ultimo aggiornamento: %s

en: Visit website
it: Visita il sito

en: Version %s
it: Versione %s

en: Information
it: Informazioni

note: translators: %s class name for a location that could not be found
en: Class "%s" does not exist.
it: La classe "%s" non esiste.

en: Overview
it: Panoramica

en: Import
it: Importa

en: Review changes
it: Rivedi le modifiche

en: View details
it: Visualizza i dettagli

en: Menu items
it: Elementi del menu

en: Invalid field group parameter(s).
it: Parametri del gruppo di campi non validi.

en: Before creating your first Field Group, we recommend first reading our <a href="%s" target="_blank">Getting started</a> guide to familiarize yourself with the plugin's philosophy and best practises.
it: Prima di creare il tuo primo gruppo di campi, ti raccomandiamo di leggere la nostra guida <a href="%s" target="_blank">Getting started</a> per familiarizzare con la filosofia del plugin e le buone pratiche da adottare.

en: Sync changes
it: Sincronizza modifiche

en: Loading diff
it: Caricamento differenze

en: Various
it: Varie

en: Saved
it: Salvato

en: Awaiting save
it: In attesa del salvataggio

en: Located in plugin: %s
it: Situato in plugin: %s

en: Located in: %s
it: Situato in: %s

en: Located in theme: %s
it: Situato in tema: %s

en: Help & Support
it: Aiuto e supporto

en: Please use the Help & Support tab to get in touch should you find yourself requiring assistance.
it: Utilizza la scheda "Aiuto e supporto" per contattarci in caso di necessità di assistenza.

en: The Advanced Custom Fields plugin provides a visual form builder to customize WordPress edit screens with extra fields, and an intuitive API to display custom field values in any theme template file.
it: Il plugin Advanced Custom Fields fornisce un costruttore visuale di moduli per personalizzare le schermate di modifica di WordPress con campi aggiuntivi, ed un'intuitiva API per la visualizzazione dei campi personalizzati in qualunque file di template di un tema.

note: translators: %s the name of the location type
en: Location type "%s" is already registered.
it: Il tipo di posizione "%s" è già registrato.

en: Review local JSON changes
it: Verifica modifiche a JSON locale

en: <a href="%s" target="_blank">Help Desk</a>. The support professionals on our Help Desk will assist with your more in depth, technical challenges.
it: <a href="%s" target="_blank">Help Desk</a>. I professionisti del nostro Help Desk ti assisteranno per problematiche tecniche.

en: <a href="%s" target="_blank">Documentation</a>. Our extensive documentation contains references and guides for most situations you may encounter.
it: <a href="%s" target="_blank">Documentazione</a>. La nostra estesa documentazione contiene riferimenti e guide per la maggior parte delle situazioni che potresti incontrare.

en: We are fanatical about support, and want you to get the best out of your website with ACF. If you run into any difficulties, there are several places you can find help:
it: Siamo fissati con il supporto, e vogliamo che tu ottenga il meglio dal tuo sito web con ACF. Se incontri difficoltà, ci sono vari posti in cui puoi trovare aiuto:

en: Invalid nonce.
it: Nonce non valido.

en: Error loading field.
it: Errore nel caricamento del campo.

en: <strong>Error</strong>: %s
it: <strong>Errore</strong>: %s

en: Fields
it: Campi

en: Field
it: Campo

en: (no label)
it: (nessuna etichetta)

en: copy
it: copia

en: Location
it: Posizione

en: Settings
it: Impostazioni

en: Active
it: Attivo

en: Title
it: Titolo

en: Description
it: Descrizione

en: Documentation
it: Documentazione

en: Duplicate this item
it: Duplica questo elemento

en: Duplicate
it: Duplica

note: translators: %s: field group title
en: Select %s
it: Seleziona %s

en: Tools
it: Strumenti

en: No updates available.
it: Nessun aggiornamento disponibile.

en: Generate PHP
it: Genera PHP

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: Copied
it: Copiato

en: No file selected
it: Nessun file selezionato

en: Incorrect file type
it: Tipo file non corretto

en: and
it: e

en: Add rule group
it: Aggiungi gruppo di regole

en: Edit
it: Modifica

en: Move
it: Sposta

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
it: Singola parola, nessun spazio. Sottolineatura e trattini consentiti

en: Instructions
it: Istruzioni

en: width
it: larghezza

en: class
it: classe

en: Label
it: Etichetta

en: Name
it: Nome

en: Key
it: Chiave

en: Type
it: Tipo

en: Rules
it: Regole

en: Style
it: Stile

en: Standard (WP metabox)
it: Standard (metabox WP)

en: Position
it: Posizione

en: Top aligned
it: Allineamento in alto

en: Left aligned
it: Allineamento a sinistra

en: Discussion
it: Discussione

en: Comments
it: Commenti

en: Revisions
it: Revisioni

en: Author
it: Autore

en: Format
it: Formato

en: Categories
it: Categorie

en: Tags
it: Tag

en: Site
it: Sito

en: Site is up to date
it: Il sito è aggiornato

note: translators: %s the version being upgraded to. translators: %s the new ACF version
en: Upgrading data to version %s
it: Aggiornamento dati alla versione %s

en: Repeater
it: Ripetitore

en: Gallery
it: Galleria

en: Local JSON
it: JSON locale

en: Large
it: Grande

en: (no title)
it: (nessun titolo)

en: Image width must be at least %dpx.
it: La larghezza dell'immagine deve essere di almeno %dpx.

en: Image width must not exceed %dpx.
it: La larghezza dell'immagine non deve superare i %dpx.

en: Image height must be at least %dpx.
it: L'altezza dell'immagine deve essere di almeno %dpx.

en: Image height must not exceed %dpx.
it: L'altezza dell'immagine non deve superare i %dpx.

[ctx: verb]
en: Select
it: Seleziona

[ctx: verb]
en: Edit
it: Modifica

[ctx: verb]
en: Update
it: Aggiorna

en: Restricted
it: Limitato

en: All images
it: Tutte le immagini

en: Validation successful
it: Validazione avvenuta con successo

en: Validation failed
it: Validazione fallita

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: Remove
it: Rimuovi

en: Cancel
it: Annulla

en: Has any value
it: Ha qualunque valore

en: Has no value
it: Non ha un valore

en: Basic
it: Base

en: Content
it: Contenuto

en: Relational
it: Relazionale

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Accordion
it: Fisarmonica

en: Choices
it: Scelte

en: red : Red
it: rosso : Rosso

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Return Value
it: Valore di ritorno

en: Specify the returned value on front end
it: Specificare il valore restituito sul front-end

en: Value
it: Valore

en: Both (Array)
it: Entrambi (Array)

en: Add new choice
it: Aggiungi nuova scelta

en: Color Picker
it: Selettore colore

en: Select Color
it: Seleziona colore

en: Date Picker
it: Selettore data

[ctx: Date Picker JS closeText]
en: Done
it: Fatto

[ctx: Date Picker JS currentText]
en: Today
it: Oggi

[ctx: Date Picker JS weekHeader]
en: Wk
it: Sett

en: Display Format
it: Formato di visualizzazione

en: Custom:
it: Personalizzato:

en: The format used when saving a value
it: Il formato utilizzato durante il salvataggio di un valore

en: Return Format
it: Formato di ritorno

en: The format returned via template functions
it: Il formato restituito tramite funzioni template

en: Date Time Picker
it: Selettore data/ora

[ctx: Date Time Picker JS timeText]
en: Time
it: Orario

[ctx: Date Time Picker JS minuteText]
en: Minute
it: Minuto

[ctx: Date Time Picker JS secondText]
en: Second
it: Secondo

[ctx: Date Time Picker JS millisecText]
en: Millisecond
it: Millisecondo

[ctx: Date Time Picker JS microsecText]
en: Microsecond
it: Microsecondo

[ctx: Date Time Picker JS currentText]
en: Now
it: Ora

[ctx: Date Time Picker JS timezoneText]
en: Time Zone
it: Fuso orario

[ctx: Date Time Picker JS closeText]
en: Done
it: Fatto

[ctx: Date Time Picker JS selectText]
en: Select
it: Seleziona

en: Placeholder Text
it: Testo segnaposto

en: Prepend
it: Anteponi

en: File name
it: Nome file

en: Add File
it: Aggiungi file

en: Library
it: Libreria

en: All
it: Tutti

en: Minimum
it: Minimo

en: Maximum
it: Massimo

en: Find current location
it: Trova posizione corrente

en: Search for address...
it: Cerca per indirizzo...

en: Center
it: Centro

en: Set the initial zoom level
it: Imposta il livello di zoom iniziale

en: Height
it: Altezza

en: Group
it: Gruppo

en: Block
it: Blocco

en: Table
it: Tabella

en: Row
it: Riga

en: Image
it: Immagine

en: Image URL
it: URL Immagine

en: Restrict which images can be uploaded
it: Limita i tipi di immagine che possono essere caricati

en: Width
it: Larghezza

en: Opens in a new window/tab
it: Apri in una nuova scheda/finestra

en: Message
it: Messaggio

en: Controls how new lines are rendered
it: Controlla come le nuove linee sono renderizzate

en: Automatically add paragraphs
it: Aggiungi automaticamente paragrafi

en: Automatically add &lt;br&gt;
it: Aggiungi automaticamente &lt;br&gt;

en: No Formatting
it: Nessuna formattazione

en: Number
it: Numero

en: Value must be a number
it: Il valore deve essere un numero

en: Value must be equal to or higher than %d
it: Il valore deve essere uguale o superiore a %d

en: Value must be equal to or lower than %d
it: Il valore deve essere uguale o inferiore a %d

en: Enter URL
it: Inserisci URL

en: Archives
it: Archivi

en: Parent
it: Genitore

en: Other
it: Altro

en: Add 'other' choice to allow for custom values
it: Aggiungi scelta 'altro' per consentire valori personalizzati

en: Range
it: Intervallo

en: Filters
it: Filtri

en: Elements
it: Elementi

en: Selected elements will be displayed in each result
it: Gli elementi selezionati verranno visualizzati in ogni risultato

[ctx: noun]
en: Select
it: Seleziona

[ctx: Select2 JS matches_1]
en: One result is available, press enter to select it.
it: Un risultato disponibile, premi invio per selezionarlo.

[ctx: Select2 JS matches_n]
en: %d results are available, use up and down arrow keys to navigate.
it: %d risultati disponibili, usa i tasti freccia su e giù per scorrere.

[ctx: Select2 JS matches_0]
en: No matches found
it: Nessun riscontro trovato

[ctx: Select2 JS input_too_short_n]
en: Please enter %d or more characters
it: Inserisci %d o più caratteri

[ctx: Select2 JS selection_too_long_1]
en: You can only select 1 item
it: Puoi selezionare solo 1 elemento

[ctx: Select2 JS load_fail]
en: Loading failed
it: Caricamento fallito

en: Separator
it: Separatore

en: Tab
it: Scheda

en: Placement
it: Posizione

[ctx: No Terms]
en: No %s
it: Nessun %s

en: Appearance
it: Aspetto

en: User unable to add new %s
it: Utente non abilitato ad aggiungere %s

en: %s already exists
it: %s esiste già

en: %s added
it: %s aggiunto

en: Add
it: Aggiungi

en: Text
it: Testo

en: Leave blank for no limit
it: Lasciare vuoto per nessun limite

en: Rows
it: Righe

en: True / False
it: Vero / Falso

en: Displays text alongside the checkbox
it: Visualizza il testo a fianco alla casella di controllo

en: Text shown when active
it: Testo visualizzato quando è attivo

en: Text shown when inactive
it: Testo mostrato quando inattivo

en: User
it: Utente

en: Filter by Role
it: Filtra per ruolo

en: All user roles
it: Tutti i ruoli utente

en: User Object
it: Oggetto utente

en: Visual
it: Visuale

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
it: Testo

en: Tabs
it: Schede

en: Update
it: Aggiorna

en: Page
it: Pagina

en: Forms
it: Moduli

en: is equal to
it: è uguale a

en: is not equal to
it: non è uguale a

en: Attachment
it: Allegato

en: All %s formats
it: Tutti i formati %s

en: Comment
it: Commento

en: Current User
it: Utente corrente

en: Menus
it: Menu

en: Add / Edit
it: Aggiungi / Modifica

en: User Role
it: Ruolo utente

en: Menu Item
it: Elemento menu

en: Post Status
it: Stato articolo

en: Menu Locations
it: Posizioni menu

en: Parent Page (has children)
it: Pagina genitore (ha figli)

en: Top Level Page (no parent)
it: Pagina di primo livello (senza genitore)

en: Posts Page
it: Pagina articoli

en: Page Type
it: Tipo di pagina

en: User Form
it: Modulo utente

en: Super Admin
it: Super amministratore

en: Default Template
it: Template predefinito

en: Current User Role
it: Ruolo dell'utente corrente

en: Post Template
it: Template articolo

en: Page Parent
it: Genitore pagina

en: Post Format
it: Formato articolo

en: Post Taxonomy
it: Tassonomia articolo

en: Child Page (has parent)
it: Pagina figlia (ha un genitore)

en: Viewing back end
it: Visualizzazione back-end

en: Viewing front end
it: Visualizzazione front-end

en: Logged in
it: Connesso

en: Page Template
it: Template pagina

en: Post Category
it: Categoria articolo

en: Conditional Logic
it: Condizione logica

en: Show this field if
it: Mostra questo campo se

en: Options Page
it: Pagina opzioni

en: Database Upgrade Required
it: È richiesto un aggiornamento del database

en: Excerpt
it: Riassunto

en: Content Editor
it: Editor contenuto

en: Page Attributes
it: Attributi della pagina

en: Flexible Content
it: Contenuto flessibile

en: Hide on screen
it: Nascondi nella schermata

en: Send Trackbacks
it: Invia trackback

en: Label Placement
it: Posizione etichetta

en: Normal (after content)
it: Normale (dopo il contenuto)

en: High (after title)
it: Alta (dopo il titolo)

en: Side
it: Laterale

en: Wrapper Attributes
it: Attributi contenitore

en: Instructions for authors. Shown when submitting data
it: Istruzioni per gli autori. Mostrato in fase di invio dei dati

en: Field Type
it: Tipo di campo

en: Close Field
it: Chiudi campo

en: Delete
it: Elimina

en: Delete field
it: Elimina campo

en: Drag to reorder
it: Trascina per riordinare

en: Edit field
it: Modifica campo

en: Duplicate field
it: Duplica campo

en: Move field to another group
it: Sposta campo in un altro gruppo

en: Show this field group if
it: Mostra questo gruppo di campo se

en: Field Name
it: Nome campo

en: Field Label
it: Etichetta campo

note: translators: %s admin dashboard url page
en: Database Upgrade complete. <a href="%s">Return to network dashboard</a>
it: L'aggiornamento del database è stato completato. <a href="%s">Ritorna alla bacheca del network</a>

note: translators: %s The button label name, translated seperately
en: Upgrade Sites
it: Aggiorna siti

en: Shown in field group list
it: Mostrato nell'elenco dei gruppi di campi

en: Below fields
it: Sotto ai campi

en: Below labels
it: Sotto alle etichette

en: This is the name which will appear on the EDIT page
it: Questo è il nome che apparirà sulla pagina di modifica

en: No field groups selected
it: Nessun gruppo di campi selezionato

en: Select Field Groups
it: Seleziona gruppi di campi

en: Import file empty
it: File da importare vuoto

en: Custom Fields
it: Campi personalizzati

en: Upgrade Database
it: Aggiorna database

en: Move Complete.
it: Spostamento completato.

en: Post
it: Articolo

en: Validate Email
it: Valida email

en: Edit field group
it: Modifica gruppo di campi

en: Value is less than
it: Il valore è minore di

en: 1 field requires attention
it: 1 campo richiede attenzione

en: Field Group
it: Gruppo di campi

en: Add New Field Group
it: Aggiungi nuovo gruppo di campi

en: New Field Group
it: Nuovo gruppo di campi

en: Edit Field Group
it: Modifica gruppo di campi

en: New Field
it: Nuovo campo

en: Edit Field
it: Modifica campo

en: Add New Field
it: Aggiungi nuovo campo

en: No Field Groups found in Trash
it: Nessun gruppo di campi trovato nel cestino

en: No Field Groups found
it: Nessun gruppo di campi trovato

en: Search Field Groups
it: Cerca gruppi di campi

en: View Field Group
it: Visualizza gruppo di campi

en: View Field
it: Visualizza campo

en: No Fields found
it: Nessun campo trovato

en: Search Fields
it: Cerca campi

en: No Fields found in Trash
it: Nessun campo trovato nel cestino

en: Sorry, this browser does not support geolocation
it: Questo browser non supporta la geolocalizzazione

en: Yes
it: Sì

en: Week Starts On
it: La settimana inizia

en: Save Format
it: Salva formato

en: Update Image
it: Aggiorna immagine

en: Edit Image
it: Modifica immagine

en: Select Image
it: Selezionare immagine

en: Add Image
it: Aggiungi immagine

en: No image selected
it: Nessuna immagine selezionata

en: Image ID
it: ID immagine

en: Relationship
it: Relazione

en: File size
it: Dimensione file

en: Featured Image
it: Immagine in evidenza

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Post Type
it: Tipo di contenuto

en: Export Field Groups
it: Esporta gruppi di campi

en: Error uploading file. Please try again
it: Errore durante il caricamento del file. Prova di nuovo

en: Move Field
it: Sposta campo

en: or
it: oppure

en: Text Area
it: Area di testo

en: Load Terms
it: Carica termini

en: Create Terms
it: Crea termini

en: Multiple Values
it: Valori multipli

en: Select the appearance of this field
it: Seleziona l'aspetto di questo campo

en: Select the taxonomy to be displayed
it: Seleziona la tassonomia da mostrare

en: Radio Button
it: Radio button

en: Open
it: Aperto

en: Update File
it: Aggiorna file

en: Edit File
it: Modifica file

[ctx: Select2 JS searching]
en: Searching&hellip;
it: Ricerca &hellip;

[ctx: Select2 JS selection_too_long_n]
en: You can only select %d items
it: Puoi selezionare solo %d elementi

[ctx: Select2 JS load_more]
en: Loading more results&hellip;
it: Caricamento di altri risultati&hellip;

en: Enter each default value on a new line
it: Inserire ogni valore predefinito su una nuova linea

en: User ID
it: ID utente

note: translators: %s the url to the field group page.
en: Database upgrade complete. <a href="%s">See what's new</a>
it: Aggiornamento del database completato. <a href="%s">Leggi le novità</a>

en: Customize the map height
it: Personalizza l'altezza della mappa

en: Search
it: Cerca

en: Default Value
it: Valore predefinito

en: New Lines
it: Nuove linee

[ctx: Date Picker JS prevText]
en: Prev
it: Prec

[ctx: Date Picker JS nextText]
en: Next
it: Succ

en: Preview Size
it: Dimensione anteprima

en: All taxonomies
it: Tutte le tassonomie

en: Select taxonomy
it: Seleziona tassonomia

en: Search...
it: Cerca...

en: Appears when creating a new post
it: Appare quando si crea un nuovo articolo

en: Post ID
it: ID articolo

en: Value must not exceed %d characters
it: Il valore non può superare %d caratteri

en: Toolbar
it: Barra degli strumenti

en: Text Only
it: Solo testo

en: Visual Only
it: Solo visuale

en: Visual & Text
it: Visuale e testo

en: Button Group
it: Gruppo di pulsanti

en: Select Link
it: Seleziona link

en: Maximum Value
it: Valore massimo

en: Minimum Value
it: Valore minimo

en: Value must be a valid URL
it: Il valore deve essere un URL valido

[ctx: Date Time Picker JS hourText]
en: Hour
it: Ora

[ctx: Date Time Picker JS timeOnlyTitle]
en: Choose Time
it: Scegli orario

en: Default
it: Predefinito

[ctx: Select2 JS input_too_long_n]
en: Please delete %d characters
it: Elimina %d caratteri

[ctx: Select2 JS input_too_long_1]
en: Please delete 1 character
it: Elimina 1 carattere

[ctx: Select2 JS input_too_short_1]
en: Please enter 1 or more characters
it: Inserisci 1 o più caratteri

en: Select File
it: Seleziona file

en: Specify the value returned
it: Specifica il valore restituito

en: File ID
it: ID file

en: File URL
it: URL file

en: Restrict which files can be uploaded
it: Limita i tipi di file che possono essere caricati

en: Connect selected terms to the post
it: Collega i termini selezionati all'articolo

en: Save Terms
it: Salva termini

en: Multi Select
it: Selezione multipla

en: Term ID
it: ID termine

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Sets the textarea height
it: Imposta l'altezza dell'area di testo

en: File size must not exceed %s.
it: La dimensione del file non deve superare %s.

en: File size must be at least %s.
it: La dimensione del file deve essere di almeno %s.

en: Medium
it: Media

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
it: Le modifiche effettuate verranno cancellate se esci da questa pagina

en: Choice
it: Scelta

en: Post updated
it: Articolo aggiornato

en: Spam Detected
it: Spam rilevato

en: Please select the destination for this field
it: Seleziona la destinazione per questo campo

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Attivo <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Attivi <span class="count">(%s)</span>

en: Import Field Groups
it: Importa gruppi di campi

note: Description of the plugin
en: Customize WordPress with powerful, professional and intuitive fields.
it: Personalizza WordPress con campi potenti, professionali e intuitivi.

en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: (this field)
it: (questo campo)

en: Checked
it: Selezionato

en: Back to all tools
it: Torna a tutti gli strumenti

en: Upgrade failed.
it: Aggiornamento fallito.

en: Upgrade complete.
it: Aggiornamento completato.

note: translators: %s number of field groups duplicated
en: Field group duplicated. | %s field groups duplicated.
it[0]: Gruppo di campi duplicato.
it[1]: %s gruppi di campi duplicati.

en: Front Page
it: Home page

en: Please select at least one site to upgrade.
it: Seleziona almeno un sito da aggiornare.

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen.
it: <b>Seleziona</b> gli elementi per <b>nasconderli</b> dalla schermata di modifica.

en: Sync
it: Sincronizza

en: Sync available
it: Sincronizzazione disponibile

note: translators: %s a list of plugin
en: Please also check all premium add-ons (%s) are updated to the latest version.
it: Controlla anche che tutti gli add-on premium (%s) siano aggiornati all'ultima versione.

en: This version contains improvements to your database and requires an upgrade.
it: Questa versione contiene miglioramenti al tuo database e richiede un aggiornamento.

en: Field Groups
it: Gruppi di campi

en: Sub Fields
it: Sottocampi

en: Loading
it: Caricamento in corso

en: Character Limit
it: Limite caratteri

note: translators: %1 plugin name, %2 version number
en: Thank you for updating to %1$s v%2$s!
it: Grazie per aver aggiornato a %1$s v%2$s!

note: translators: %1 current db version, %2 available db version
en: Site requires database upgrade from %1$s to %2$s
it: Il sito necessita di un aggiornamento del database dalla versione %1$s alla %2$s

note: translators: %s The button label name, translated seperately
en: The following sites require a DB upgrade. Check the ones you want to update and then click %s.
it: I seguenti siti hanno necessità di un aggiornamento del DB. Controlla quelli che vuoi aggiornare e fai clic su %s.

en: Field group updated.
it: Gruppo di campi aggiornato.

note: translators: %s number of field groups synchronized
en: Field group synchronized. | %s field groups synchronized.
it[0]: Gruppo di campi sincronizzato.
it[1]: %s gruppi di campi sincronizzati.

en: Field group deleted.
it: Gruppo di campi eliminato.

en: Field group published.
it: Gruppo di campi pubblicato.

en: Field group saved.
it: Gruppo di campi salvato.

en: Field group submitted.
it: Gruppo di campi inviato.

en: Field group scheduled for.
it: Gruppo di campi programmato.

en: Field group draft updated.
it: Bozza del gruppo di campi aggiornata.

en: Field group title is required
it: Il titolo del gruppo di campi è necessario

en: Field Keys
it: Chiavi campo

en: Move Custom Field
it: Sposta campo personalizzato

en: Expand Details
it: Espandi dettagli

en: %d fields require attention
it: %d campi necessitano attenzione

en: Field type does not exist
it: Il tipo di campo non esiste

en: File type must be %s.
it: La tipologia del file deve essere %s.

en: Uploaded to this post
it: Caricato in questo articolo

en: The string "field_" may not be used at the start of a field name
it: La stringa "field_" non può essere usata come inizio nel nome di un campo

en: This field cannot be moved until its changes have been saved
it: Questo campo non può essere spostato fino a quando non saranno state salvate le modifiche

note: translators: Confirmation message once a field has been moved to a different field group.
en: The %1$s field can now be found in the %2$s field group
it: Il campo %1$s può essere trovato nel gruppo di campi %2$s

en: Full Size
it: Dimensione originale

en: Page Link
it: Link pagina

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used (the one with the lowest order number)
it: Se più gruppi di campi appaiono su una schermata di modifica, verranno usate le opzioni del primo gruppo di campi usato (quello con il numero d'ordine più basso)

en: Field groups with a lower order will appear first
it: I gruppi di campi con un valore inferiore appariranno per primi

note: translators: Hidden accessibility text for the positional order number of the field.
en: Order
it: Ordine

en: Collapse Details
it: Comprimi dettagli

en: Value is equal to
it: Il valore è uguale a

en: Value is not equal to
it: Il valore non è uguale a

en: Value matches pattern
it: Il valore ha corrispondenza con il pattern

en: Value contains
it: Il valore contiene

en: Value is greater than
it: Il valore è maggiore di

en: Selection is greater than
it: La selezione è maggiore di

en: Selection is less than
it: La selezione è minore di

en: Toggle All
it: Commuta tutti

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
it: Per un maggiore controllo, puoi specificare sia un valore che un'etichetta in questo modo:

en: Enter each choice on a new line.
it: Inserisci ogni scelta su una nuova linea.

en: Reading upgrade tasks...
it: Lettura attività di aggiornamento...

en: Allow 'custom' values to be added
it: Consenti l'aggiunta di valori 'personalizzati'

en: Save 'custom' values to the field's choices
it: Salva i valori 'personalizzati' per le scelte del campo

en: Review sites & upgrade
it: Verifica i siti ed effettua l'aggiornamento

en: Appears within the input
it: Appare all'interno del campo di input

en: Appears before the input
it: Appare prima del campo di input

en: Append
it: Postponi

en: Prepend an extra checkbox to toggle all choices
it: Anteponi un checkbox aggiuntivo per poter selezionare/deselzionare tutte le opzioni

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
it: Crea un insieme di regole per determinare in quali schermate di modifica saranno usati i campi personalizzati avanzati

en: Seamless (no metabox)
it: Senza soluzione di continuità (senza metabox)

en: Order No.
it: N. ordine

en: File Array
it: Array di file

en: Limit the media library choice
it: Limitare la scelta dalla libreria media

en: Comma separated list. Leave blank for all types
it: Lista con valori separati da virgole. Lascia vuoto per tutti i tipi

en: Appears after the input
it: Appare dopo il campo di input

en: Center the initial map
it: Centra la mappa iniziale

en: Image Array
it: Array di immagini

en: Link Array
it: Array di link

en: Escape HTML
it: Effettua escape HTML

en: Specify the style used to render the selected fields
it: Specifica lo stile utilizzato per la visualizzazione dei campi selezionati

en: Step Size
it: Dimensione step

en: Filter by Post Type
it: Filtra per tipo di articolo

en: All post types
it: Tutti i tipi di articolo

en: Post Object
it: Oggetto articolo

en: No matches found
it: Nessuna corrispondenza trovata

en: Display this accordion as open on page load.
it: Mostra questo accordion aperto l caricamento della pagina.

en: Allow this accordion to open without closing others.
it: Consenti a questo accordion di essere aperto senza chiudere gli altri.

en: Allow HTML markup to display as visible text instead of rendering
it: Consenti al markup HTML di essere visualizzato come testo visibile anziché essere processato

en: Allow Archives URLs
it: Consenti URL degli archivi

en: Select post type
it: Seleziona tipo di articolo

en: Maximum values reached ( {max} values )
it: Numero massimo di valori raggiunto ( {max} valori )

en: Single Value
it: Valore singolo

en: Radio Buttons
it: Pulsanti radio

en: Allow new terms to be created whilst editing
it: Abilita la creazione di nuovi termini in fase di modifica

en: TinyMCE will not be initialized until field is clicked
it: TinyMCE non sarà inizializzato fino a quando non verrà fatto clic sul campo

en: Click to initialize TinyMCE
it: Fare clic per inizializzare TinyMCE

en: User Array
it: Array di utenti

en: Time Picker
it: Selettore orario

en: Term Object
it: Oggetto termine

en: On Text
it: Testo On

en: Off Text
it: Testo Off

en: Use AJAX to lazy load choices?
it: Usa AJAX per il caricamento differito delle opzioni?

en: No toggle fields available
it: Nessun campo attiva/disattiva disponibile

en: Save 'other' values to the field's choices
it: Salvare gli 'altri' valori nelle scelte del campo

en: Load value from posts terms
it: Carica valori dai termini dell'articolo

en: Define an endpoint for the previous accordion to stop. This accordion will not be visible.
it: Definisce il punto di chiusura del precedente accordion. Questo accordion non sarà visibile.

en: %1$s requires at least %2$s selection | %1$s requires at least %2$s selections
it[0]: %1$s richiede la selezione di almeno %2$s elemento
it[1]: %1$s richiede la selezione di almeno %2$s elementi

en: Uploaded to post
it: Caricato nell'articolo

en: Embed Size
it: Dimensione oggetto incorporato

en: The format displayed when editing a post
it: Il formato visualizzato durante la modifica di un articolo

en: Clear
it: Rimuovi

en: Clear location
it: Rimuovi posizione

en: Filter by Taxonomy
it: Filtra per tassonomia

en: Register
it: Registrati

en: %s value is required
it: Il valore %s è richiesto

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
it: È caldamente raccomandato eseguire il backup del tuo database prima di procedere. Desideri davvero eseguire il programma di aggiornamento ora?

en: Clone Field
it: Clona campo
